Válószínüleg évek után most volt egy nap, amikor először „sold out” a New York Post az újságárusoknál.
Ennek pedig mi más lehet a kiváltója, mint egy újgenerációs brand. A Supreme. Az ő újabb csínytevése, amire megint felfigyelt az egész média és divatvilág.
Print is dead. Ja, persze. Látszik. Sokan azt mondogatják, hogy az új generáció szemében meghalt a print, szóval az a média, amit még tényleg papírra nyomnak, ami kézzel fogható, nem pedig a neten van. Ez nem igaz, én mint az új generáció tagja kijelentem, hogy igen is még olvasunk. Mielőtt még elmondom, hogy mi is a csavar az egész sztoriban, rátérnék, hogy még milyen hasonló lépések voltak new gen márkáktól, a printtel kapcsolatban. Hogyan próbálta már más, általunk szeretett márka, személy is feldobni, érdekessé tenni a nyomtatott médiát.
Virgil Aloh-ról már sokszor írtam, ő az Off White, az új generáció luxusmárkájának (és már a Luis Vuitton) tervezője. Mindig szeret valami vicceset, fordulatosat, váratlant lépni. Ilyen volt például amikor megjelentette a könyvét. Ez így magában még nem is annyira extra, sok tervező dob azért piacra saját könyvet. De ő ezt limitált darabszámban hozta ki. Egy picike kiadó, és megjelenés volt Velencében, ahova csak egy meghívóval tudtál bejutni, és a könyv csak ott volt elérhető. Egyszerűsítsük le: egy relatív kicsi (de természetesen gyönyörű és luxus) városban, teljesen távol az ő otthonától, egy kicsi, nem is erősen bepromózott megjelenés volt. És még oda is csak akkor tudtál bejutni, ha egyetemista és meghívott voltál. Exkluzivitás overloaded.
Természetesen elkezdték resellelni – tehát újraértékesíteni a kis darabszámban kiadott könyvet, és megsúgom, nekem is van belőle egy példányom, de erről majd hamarosan egy teljes videó jön.
Térjünk vissza a Supreme-hoz. Nem akármilyen újságot választottak ehhez a médiagaghez. A New York Post-ot, aki nem ír kimondottan fiatalos témákról, nem voltak nagyobb reflektorfényben az utóbbi években, de még nem is voltak olyan lépéseik, amikkel a z-ket akarták volna elérni. Dehát ez a Supreme tulajdonsága. Működtek együtt a RIMOWA bőrönd márkával, a Louis Vuitton-nal is. A New York Post egy „átlagos”, tradícionális, new york-i újság. És pont ez a varázsa ennek a kollabnak. Az íronia 2018-ban menő. Sok fiatal írta azt, hogy életében először vett újságot, ez nekem már picit ismerős volt, hiszen amikor az én könyvem megjelent, ott is sokan bombáztak olyan inspiráló és megható üzenetekkel, hogy az én könyvem volt az első, amit évek óta elolvastak.
Természetesen az újságot már privát eladók árulják magasabb árakon Ebay-en, de azok a számok csak fefelé fognak menni az elkövetkezendő hetekben és egyre nehezebb lesz beszerezni egy nyomtatott példányt. Éljen az új-generáció! Éljen a régi (vagy inkább már új) média! Éljen az irónia!
Trunk Tamás, Dablty